2026. június 22.

Jud Meyrin - Boldogságra ​kényszerítve

        📚 Könyvajánló 📚


2050-es évek közepe, Anglia.
A szigetország egy agresszív járvány utóhatásaival küzd, melynek egyike a drasztikusan csökkenő születésszám. A kormány bevezeti azt a házassági rendeletet, amit a tudós, Dr. Gilbert Barlow dolgozott ki, a férfit pedig kinevezi az újonnan alakult Népességgyarapítási Intézet élére. Az állami párválasztó azonban nem biztos, hogy jól működik. Furcsa baleset történik, amit további halálesetek követnek. Lehet, hogy a tudomány sem megoldás mindenre?
Gilbert a saját bőrén kénytelen megtapasztalni a rendelet hátulütőit. Vajon ő és újdonsült felesége, Alinda közelebb tudnak kerülni egymáshoz? Lehet boldog jövőjük egy olyan világban, ahol a házasság nem a kölcsönös szerelmen, hanem tudományos számításokon, orvosi vizsgálatokon múlik?
És rá tudnak jönni arra, mi áll a különös halálesetek mögött?

Jud Meyrin legújabb, több szálon futó történetét disztópikus környezetbe helyezi. Emberi sorsokat, társadalmi problémákat mutat be, ám ez a regénye is vérbeli romantikus krimi, akárcsak a korábbiak.






Hűha... Nem is tudom, hol kezdjem...

Először is leszögezném, hogy egy pillanatig sem arról van szó, hogy nem tetszett a regény. Hiszen ami az írónő tollából kikerül, az számomra szinte mindig elképesztő. Most viszont maga a történet eléggé megdolgoztatott.

Viszonylag régen olvastam disztópikus regényt, az is inkább fantasy volt, de ez a romantikus krimi felállás valami elképesztően jól működött. Az alapötlet és a kivitelezés ezúttal is lehengerlő volt. Igazi Jud Meyrin-hangulat. Imádtam!

Ahogy haladtam előre a történetben, egyre több mindent tudtam meg erről a világról, Gilbert és Alinda karakteréről, és egyre inkább rájöttem, mennyire kemény ez az egész. Belegondolni is hátborzongató, milyen lenne egy olyan világban élni, ahol az életed jóformán már nem is a saját kezedben van, a szabad akarat pedig szinte teljesen megszűnik.

2050-et írunk, Angliában járunk. Egy világjárvány után a társadalomban drasztikusan visszaesik a születések száma, ezért a kormány beleszól a párkeresésbe és a családalapításba. Egy bizonyos életkor elérése után kötelező jelentkezni, hogy egy alkalmazás segítségével párt találjanak neked. Ezt az alkalmazást pedig éppen Gilbert fejlesztette.

Gilbert egy negyvenes éveiben járó, jóképű, sikeres, elvált férfi. A válása után azonban hamarosan számára is lejár a türelmi idő, vagyis neki is újra házasodnia kell. Ironikus helyzet, hiszen pont ő alkotta meg azt a rendszert, amely ezt kikényszeríti. Mintha ez még nem lenne elég, rejtélyes halálesetek kezdődnek azok között, akik már megtalálták a kijelölt társukat.

Hogy a rendszer hitelességét bizonyítsák, Gilbert is részt vesz a programban. Így ismeri meg Alindát.

Alinda a húszas éveiben járó fiatal lány, aki éppen elveszíti az állását, ezzel együtt pedig a lakhatását és a művésziskolai tanulmányainak biztos hátterét is. Döntenie kell, ő pedig a házasságot választja.

A sors – vagy inkább ez a rideg rendszer – így sodorja egymás mellé ezt a két teljesen különböző embert. Egy idősebb férfit és egy fiatal nőt, akik első pillantásra semmiben sem hasonlítanak egymásra. Egy közös céljuk azonban mégis van: elérni az álmaikat. Ennek érdekében összeházasodnak, és egyik pillanatról a másikra együtt kell élniük.

Imádtam végigkövetni, hogyan ismerkednek meg igazán. Ahogy először csak egymás mellett élnek, majd lassan megtanulnak együtt élni. Ahogy szép lassan kibontakozik közöttük a bizalom, majd a szerelem. Az írónőre jellemző kémia és szenvedély ezúttal sem maradt el, de mindez egy gyönyörűen felépített, lassan égő románc formájában bontakozott ki.

Mindeközben ott lebeg felettük a halál, a bizonytalanság, a félelem és a rengeteg kérdőjel.

Egyszerűen imádtam Gilbertet és Alindát. Az elején említett "megakadásom" kizárólag magának a történetnek szólt. Annak, hogy mennyire félelmetes volt belegondolni egy ilyen világ létezésébe. Egy olyan világba, ahol mások döntenek helyetted, és ha nem engedelmeskedsz, annak súlyos következményei vannak.

Megdöbbentő volt. Ugyanakkor zseniálisan felépített és végiggondolt történet. Egy olyan jövőképet fest az olvasó elé, amely ijesztően valóságosnak tűnik. Talán pont ezért működött ennyire.

A krimis szál is remekül sikerült. Tele volt váratlan fordulatokkal, amelyek teljesen megleptek. Pont olyan érzést adott, mint egy igazi Jud Meyrin-regény.

Néhol megrázó, sokszor elgondolkodtató, de minden percében különleges olvasmányélmény volt számomra. Egy igazán egyedi történet, amely egyszerre szórakoztat, romantikus, izgalmas és közben komoly kérdéseket is felvet.

Nem kérdés, hogy csak ajánlani tudom!






Ha kedvet kaptatok és szeretnétek beszerezni, akkor KATT IDE.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése